Dela nyhet
Nu är säsongen 2017/2018 slut!
4 jun 2018 2 kommentarer

Så har säsongen 2017/2018 tagit slut och wow vilken hockeysäsong! Det var 14 förväntansfulla killar som startade uppstartslägret på Ritorp i augusti förra året. Under säsongen har det blivit totalt 38 matcher i Stockholm Hockey Cup som bjudit på mixat motstånd. Teamet har även hunnit gå på camp både höst, jul och sportlov där Star Zone drillat teknik och skridskoåkning.
Säsongens roliga aktiviteter har varit pausmatcherna på hovet och några av killarna har fått vara matchens knatte, roligt och fina minnen att få chans att vara nära A-lagets stjärnor på Hovet.
Teamet har deltagit i 6 cuper under säsongen där bla Trångsund bjöd på roliga 3 mot 3 på uterink i mörker och minusgrader! Säsongens höjdpunkt var utan tvekan Zäta Cup i Timrå som slutade med ett välförtjänt GULD för Team 08, något som inget annat AIK lag lyckats med tidigare! Cupen bjöd på bra motstånd och killarna visade verkligen att de är skridskoskickliga, har bra passningsspel och är målfarliga, hela 64 mål producerades på 6 matcher. Cupen bjöd även på övernattning för första gången med laget i skolsal, bus med andra lag och teamövningar utanför isen. Killarna visade ledare, andra lag och cuparrangören att AIK Team 08 är ett gäng härliga grabbar som är skötsamma, bra kompisar och har grymt roligt ihop! Denna prestation blev ett härligt hockeyminne för alla killar!
Nästan hela teamet har tränat vidare under eftersäsong som bjudit på en del träningsmatcher, träningar ihop med Team 07 och en rolig avslutningsmatch mot föräldrarna! Nu väntar ett skönt sommarlov för killarna och nästa gång på is blir intensivcamp i Taros regi under 3 dagar i början av v32 på Ritorp.
Ha en skön sommar!
/Coacherna
Kommentarer
Lars Hurulehto 4 jun 2018
Bra jobbat boys,föräldrar och ledare! Glad sommar från bröderna Lindgrens
Albert Rantala 4 jun 2018
Vilken fin säsong! Tack och trevlig sommar för alla pojkar och föräldrar!